
Biegunka jest nieprzewidywalną chorobą, która może dotknąć cię w każdym momencie. Zakażenie wirusowe, nieświeże jedzenie, a czasem posiłki na wakacjach, to tylko niektóre przyczyny tej przykrej przypadłości. Ostatnią rzeczą, o której wtedy myślimy, jest zajmowanie się gotowaniem. Jednak to, co można jeść podczas biegunki może skrócić i złagodzić przebieg choroby. Ważne jest, żebyś nie lekceważyć pierwszych objawów. To właśnie wtedy możesz ograniczyć negatywne skutki przesiadywania w łazience i odwodnienia.
Skąd się bierze biegunka?
Odpowiadając sobie na to pytanie, nie możesz powiedzieć, że na pewno nie z powietrza. Przyczyną ostrego nieżytu układu pokarmowego często są wirusy i bakterie przenoszone drogą kropelkową. Często się zdarza, że biegunkę powoduje nieświeży obiad lub inne dania. To, co zjedliśmy przed biegunką, może być jej powodem, nawet jeśli produkty nie były przeterminowane. Nasz organizm może tak zareagować na nową kuchnię, przyprawy, kiszonki albo nadmiar błonnika. Czasem ta przypadłość może być oznaką większego niebezpieczeństwa związanego z wrzodami żołądka czy nawet nowotworem. Dlatego też, jeśli po upływie tygodnia objawy nie będą ustępować, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Co można jeść podczas biegunki? Lista dań jest całkiem długa!
Podczas nieżytu dróg pokarmowych tracisz ogromną ilość wody, mikroelementów i witamin. Twoje ciało w ciągu kilku minut może stracić podręczne zapasy energetyczne, co powoduje osłabienie, senność i potrzebę snu. Najlepszym pomysłem jest uzupełnianie braków poprzez przyjmowanie elektrolitów i wody. Dobrze zrobisz, jeśli podczas biegunki będziesz jadł ryż biały, jasne pieczywo, gotowaną marchew, banany czy jabłka. To wszystko popijaj dużą ilością płynów. Warto też dzielić posiłki na niewielkie porcje i jeść coś co kilkanaście minut. To może pomóc żołądkowi uporać się z trawieniem. Jeżeli będziesz jadł spore ilości pokarmu, to tylko sprowokujesz wzmożenie dolegliwości.
Czego absolutnie nie jeść podczas biegunki?
To, czego nie powinieneś jeść podczas biegunki, to przede wszystkim pokarmy ciężkostrawne. Niemile widziana w diecie będzie też duża zawartość błonnika. Unikaj napojów gazowanych, alkoholu, kawy i długo parzonej herbaty. To wszystko może pobudzić twój układ trawienia do jeszcze intensywniejszej pracy, a nie jest to wskazane.
Dodatkowe sposoby na walkę z biegunką
Podczas biegunki prócz odpowiedniego jedzenia warto zaopatrzyć się w podstawowe leki i suplementy. Zdrowa żywność, elektrolity czy węgiel aktywny na pewno nie zaszkodzą. Pamiętaj, żeby stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.