Dlaczego warto pić wodę? Oto 6 ważnych powodów!

Dlaczego warto pić wodę? Oto 6 ważnych powodów!

Woda stanowi około 60% masy ciała dorosłego człowieka i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Dzienna ilość wody, którą powinno się wypijać, wynosi 1,5 – 2,5 l. W okresach zwiększonego wysiłku lub upałów – nawet 3,5 l. Oczywiście są to wartości szacunkowe. Dużo zależy od płci, masy ciała i stopnia aktywności fizycznej.

Każdy wie, że trzeba pić wodę, ale i tak większość z nas pije jej za mało. Może zmienisz nawyki, jeśli dowiesz się, dlaczego warto pić wodę.

Co dzieje się z wodą, którą wypijasz?

Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to pewnie zastanawiasz się, po co masz pić, takie ogromne ilości wody. I to codziennie. Musisz wiedzieć, że każdego dnia Twój organizm „zużywa” około 2,5 l H2O. Wydalana jest przez skórę, nerki, układ pokarmowy i oddechowy. Z tego powodu jej zasoby w organizmie należy stale uzupełniać. Już rozumiesz, czemu systematyczność jest taka ważna?

Dlaczego warto pić wodę – to Cię przekona!

Jest ich mnóstwo. Zarówno dla zdrowia, jak i pięknego wyglądu. Poniżej znajdziesz 6 argumentów, które powinny przekonać Cię do picia wody!

Klucz do właściwego funkcjonowania serca i układu krwionośnego

Serce składa się w 79% z wody. Jej długotrwały niedobór w organizmie sprawia, że ciśnienie krwi spada. To z kolei powoduje przemęczanie serca i okresowe palpitacje. Musi ono wtedy szybciej bić, aby podtrzymać krążenie. Może to powodować niedostateczne odżywienie tkanek i narządów wewnętrznych. A także być przyczyną chorób układu krążenia.

Umożliwia prawidłową pracę mózgu

Odwodniony mózg nie ma zapewnionej odpowiedniej ilości tlenu i pozostałych substancji odżywczych. Bez tego, przewodnictwo impulsów nerwowych słabnie. A Ty zaczynasz odczuwać częste bóle głowy, stajesz się mniej efektywny i tracisz chęć do pracy.

Utrzymuje mięśnie i stawy w dobrym stanie

Wymagają one stałego nawadniania. Zaburzona równowaga elektrolitów i płynów powoduje zmęczenie, a także bóle mięśni i stawów.

Reguluje temperaturę ciała

Wysoka temperatura otoczenia sprawia, że duża ilość wody z organizmu paruje w postaci potu. Rachunek jest prosty. Wodę, która wyparowała, należy zastąpić nową. Pozwoli Ci to na utrzymanie temperatury ciała na optymalnym poziomie i ochroni Cię przed przegrzaniem.

Wspomaga nerki i oczyszcza organizm

Woda pomaga wydalić z organizmu toksyny – szczególnie rozpuszczalny w niej azot mocznika. Usuwany jest z organizmu z moczem.

Poprawia trawienie i wspomaga odchudzanie

Dlaczego warto pić wodę, aby schudnąć? Szklanka wody przed posiłkiem wypełnia żołądek. Dzięki temu szybciej poczujesz sytość i ograniczysz niepożądane w trakcie diet odchudzających kalorie. Co więcej, picie wody przyspiesza metabolizm. A woda zawarta w ślinie i sokach trawiennych umożliwia przełykanie i transport pożywienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl