Ekologiczna, BIO, zdrowa żywność – co to właściwie jest?

Ekologiczna, BIO, zdrowa żywność – co to właściwie jest?

Chcesz zadbać o siebie i dobrze się odżywiać? To wspaniale! Jednak na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty, określane jako zdrowa żywność. Co to jest i co oznaczają inne, często spotykane określenia? Podpowiadamy poniżej!

Im bliżej natury, tym lepiej

Nie ma jednej, unormowanej prawnie definicji mówiącej, co to jest zdrowa żywność. Ogólnie przyjmuje się, że są to produkty pełnowartościowe, bez zawartości szkodliwych substancji, na przykład środków ochrony roślin i innych chemikaliów stosowanych w rolnictwie konwencjonalnym. Zdrowa żywność nie jest przetworzona i umożliwia korzystanie ze wszystkich dobroczynnych substancji, które zawierają owoce, warzywa, zboża i produkty odzwierzęce, czyli na przykład nabiał. Dzięki niej można stworzyć zbilansowaną dietę, która ma niebagatelne znaczenie w utrzymaniu organizmu w zdrowiu i dobrej formie. Podsumowując: to żywność, która zawiera wiele substancji odżywczych i nie ma w swoim składzie szkodliwych lub zbędnych substancji.

Co to jest żywność ekologiczna, BIO, Fair Trade?

Na opakowaniach różnych produktów można zauważyć różne określenia i znaki, które pomagają znalezienie wartościowej, zdrowej żywności, jednak nie zawsze wiadomo, co tak naprawdę zawierają. Certyfikat żywności z rolnictwa ekologicznego potwierdza symbol listka stworzonego z gwiazd. Oznacza on, że w trakcie upraw wykorzystywano tylko naturalne środki. Taką żywność można określić także „BIO” lub „EKO”. Fair Trade oznacza Sprawiedliwy Handel, czyli odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie małych biznesów w krajach wytwarzania, np. w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

Nie wszystko zdrowe, co ma swoje oznaczenie

Producenci zdają sobie sprawę z rosnącego zainteresowania zdrową żywnością, jednak niektóre hasła marketingowe nie znaczą, że dany produkt jest naturalną, ekologiczną, zdrową żywnością. Bądź czujny przede wszystkim przy oznaczeniach „Fit”, „0% tłuszczu” lub „0% kalorii”. Są to często mocno przetworzone produkty, niekoniecznie dietetyczne, a minimalna zawartość tłuszczu może oznaczać zwiększoną ilość węglowodanów oraz dodatków do żywności. Pamiętaj też, że produkty bezglutenowe lub bezlaktozowe są odpowiednie dla osób zmagających się nietolerancją na daną substancję. Postaw lepiej na zróżnicowaną dietę z dużym udziałem warzyw i owoców! Produkty wegańskie oznaczają zaś, że nie zawierają składników odzwierzęcych, jednak nie gwarantuje to, że nie są dietetyczne i zawsze bardzo zdrowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl