Oliwa z oliwek – jak wybrać najlepszą? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Oliwa z oliwek – jak wybrać najlepszą? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Oliwa z oliwek pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Nie można się zatem dziwić, że na sklepowych półkach pojawiają się kolejne rodzaje tego tłuszczu. Podjęcie decyzji, który produkt wybrać, może nie być łatwe. Jaka oliwa z oliwek jest najzdrowsza? Czy można używać jej do smażenia i zarazem do jedzenia na zimno? Koniecznie przeczytaj poradnik, który przygotowaliśmy z myślą o Tobie. Dzięki naszym wskazówkom kolejne zakupy nie będą problemem.

Oliwa z oliwek – samo zdrowie!

O prozdrowotnych właściwościach oliwy z oliwek można pisać naprawdę długo. Jednak my skupimy się na tym, co najlepsze. Ponad 70% oliwy to jednonienasycony kwas oleinowy, posiada także drogocenne kwasy omega-3 i omega-6. Kwas nasyconych posiada bardzo mało. Witaminy, które znajdziesz w oliwie z oliwek to między innymi A, D, E i K, które idealnie rozpuszczają się w tłuszczach oraz witamina F i mnóstwo przeciwutleniaczy.

Dzięki tak bogatej zawartości prozdrowotnych składników odżywczych, oliwa z oliwek pozytywnie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, układ krążenia, a nawet pracę samego serca. Badania wykazały także, że osoby, które regularnie spożywają oliwę, mają znacznie mniejszą szansę, by zachorować na Alzheimera, cukrzycę, nowotwór, otyłość, a szansa na wystąpienie udaru mózgu znacząco spada.

Najlepsza oliwa z oliwek – jaką wybrać?

Do spożywania na zimno najlepsza jest oliwa z oliwek, tak zwana z pierwszego tłoczenia, czyli extra virgine. Sprawdź, czy producent umieścił na etykiecie taką informację. To, z jakiego kraju pochodzi, nie ma aż znaczenia dla Twojego zdrowia, ale wpływa na smak oliwy. Podobnie jak stopień nasłonecznienia terenów, na których rosną drzewa oliwne. Włoska, grecka czy hiszpańska? Każda z nich będzie miała inny posmak, warto wybrać ten, który najbardziej odpowiada Twoim kubkom smakowym. 

Na jej smak wpływa także rodzaj oliwek, z których została zrobiona – zupełnie inaczej będzie smakować oliwa z zielonych oliwek, inaczej z typu kalamata, a jeszcze inaczej z czarnych. Jeśli na etykiecie znajdziesz informację producenta na temat tego, jak szybko po zbiorze oliwki były tłoczone na oliwę, przełoży się to na poziom kwasowości oliwy z oliwek.

Taką oliwę z oliwek można stosować do pieczywa, sałatek i dressingów, a także do smażenia. Powinno się używać jej w małych ilościach i nie smażyć zbyt długo, gdyż może to wpłynąć na jej palenie. Dym, który wówczas się wytwarza, wykazuje szkodliwy wpływ na zdrowie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl