Woda gazowana czy niegazowana? Która jest lepsza dla Twojego zdrowia?

Woda gazowana czy niegazowana? Która jest lepsza dla Twojego zdrowia?

Jedno jest pewne – wodę trzeba pić! Nie ma szans, żeby Twój organizm poradził sobie bez wody. Dlatego codziennie powinieneś wypijać około 2 litry H2O. Dlaczego? Bo jej niedobór w organizmie prowadzi do wielu schorzeń, m.in.: kłopotów z sercem, zaburzeń pamięci, koncentracji i koordynacji ruchowej, a także uporczywych bólów głowy. W przypadku większości ludzi nie ma znaczenia, czy przed sklepową półką sięgną po wodę gazowaną, czy niegazowaną. Są jednak pewne wyjątki. Jakie?

Czym różni się woda gazowana od niegazowanej?

Możesz pomyśleć: „bez różnicy, którą wybiorę, przecież i to jest woda i to jest woda”. Teoretycznie będziesz miał rację. Są jednak sytuacje, w których trzeba mieć na uwadze różnicę między nimi. A różnią się zawartością CO2. Naturalnie woda pozbawiona jest bąbelków. Aby z wody niegazowanej powstała gazowana, należy ją wysycić dwutlenkiem węgla.

Czy woda gazowana będzie dla Ciebie odpowiednia?

Odpowiedź brzmi NIE, jeśli:

- jesteś kobietą w ciąży lub matką karmiącą,

- masz problemy żołądkowe, zgagę lub refluks,

- cierpisz na zespół jelita drażliwego,

- skarżysz się na skłonności do wzdęć,

- cierpisz na POChP,

- masz problemy z krążeniem,

- niedawno byłeś operowany.

Niewskazane jest też, aby małe dzieci piły wodę gazowaną – szczególnie te pijące łapczywie. W ich przypadku bąbelki gazu mogłyby dostać się do nosa i podrażnić śluzówkę.

A podczas treningu lub na siłownię — która woda będzie lepszym wyborem — gazowana czy niegazowana? Zdecydowanie ta druga. Jeśli wybierzesz inaczej, może Ci towarzyszyć niekomfortowe uczucie przelewania w żołądku.

W pozostałych przypadkach nie ma żadnych przeciwwskazań do picia wody gazowanej.

Nadal masz wątpliwości czy woda gazowana jest zdrowa? Wybierz wodę niegazowaną. Ta jest odpowiednia dla wszystkich!

Woda gazowana czy niegazowana – wybierz tę, która bardziej Ci smakuje!

Wielu ludzi uważa, że woda gazowana lepiej gasi pragnienie niż niegazowana. Wywołane to jest wrażeniem orzeźwienia, które powodują obecne w niej bąbelki gazu. Nie powinieneś się jednak kierować wrażeniami, a liczbami. Pamiętaj, aby wypić zalecaną dzienną dawkę wody.

Bardziej odpowiada Ci woda gazowana i nie widzisz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych? Droga wolna, szklanka pełna! Pij, na zdrowie!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wody?

Jeśli robisz duże zapasy wody na wypadek jej niedostatku – kup wodę gazowaną. CO2 w jej składzie obniża pH wody, co utrudnia rozwój bakterii. Co więcej, zawsze sprawdzaj stopień zmineralizowania wody. Pamiętaj, też, aby unikać wód smakowych – mają dużo cukru. Jeśli smak czystej wody Ci nie odpowiada, nadaj jej smak sam, np. dodając do niej plastry cytryny, imbir lub miętę. Wtedy, nadal będzie miała zero kalorii. Więc, gdy staniesz przed wyborem — woda gazowana czy niegazowana na odchudzanie — nieważne, którą wybierzesz.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl